Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Uudised

Itaalias on võltsitud või varastatud kauba ostmine karistatav

October 21, 2021

- Author  

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht

EL tarbija nõustamiskeskuse pressiteade

Itaalias turistide meelispaikades on palju tänavakauplejaid, kes eelkõige turistidele pakuvad hinnalistele ja ihaldatud disaineresemetele sarnaseid kaupu väga odavate hindadega. Suure tõenäosusega on tegemist ebaseadusliku ja võltsitud kaubaga, mida on lisaks müümisele ka keelatud osta.

Lõuna-Euroopas kestab suvi pikemalt ning sinna piirkonda lähevad teiste riikide elanikud tihti suve pikendama, seega on vaatamisväärsusi täis Itaalia üks turistide lemmikriike ka sügisel.

Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskus Itaalias juhib riiki külastavate turistide tähelepanu, et kuna võltsitud ja varastatud kauba pakkumine on Itaalias ulatuslik, siis on seal karistatav nii sellisega kauba müümine ning ka ostmine.

Ebaseadusliku kauba ostjat võidakse karistada sõltuvalt asjaoludest kas rahatrahviga või isegi vangistusega. Tänavakaubitsejate üle tehakse järelevalvet, ent sellegipoolest püüavad rändkaubitsejad Itaalia randades, väljakutel ja mujalgi oma kaupa suveniiridena maha müüa. Just turistid ongi ebaseadusliku kaubitsemise peamised kliendid.

„Turismireisidel ikka ostetakse meeneid ja kaupu, mida tihti kodumaal ei pakuta. Oluline on, et puhkusereis ei oleks meeldejääv eelkõige positiivses mõttes, seetõttu tasub enne ostu mõelda kas tegu on ikka originaalkaubaga või odava võltsinguga,“ selgitas Eestis asuva EL tarbija nõustamiskeskuse juhataja Kristina Vaksmaa-Tammaru.

Parim soovitus on hoiduda rändkaubitsejatelt asjade ostmisest. Nende müügipunktides ja ka veebipoodides müügil olevat kaupa tasub võrrelda originaaltoodetega nii kvaliteedilt kui ka hinna poolest – isegi kui need on originaalile sarnased ning tavaostjale on erinevus märkamatu, ent nende eest küsitakse oluliselt soodsamat hinda, siis ei saa tegu olla ausa ja originaalse tootega.

Samuti tuleb tähelepanelik olla veebipoodidest ostmisel – kui tavapäraselt väga kõrges hinnas olevad esemed on uskumatult soodsa hinnaga, siis ilmselt on tegu võltsinguga. Kui kolmandast riigist saadetud võltsitud kaup avastatakse tollikontrollis ja kaubamärgi valdaja kinnitab rikkumist, siis maksu- ja tolliamet peab kauba kinni ja hävitab. Sel juhul on tarbija aga ilma nii oma rahast kui kaubast.

Mõned Itaalia kohalikud omavalitsused teevad turistide rohkes paikades teavituskampaaniad, mille käigus kutsutakse üles vältima rannas tegutsevate rändkaupmeeste varitsevaid ohtusid. Nende seas on lisaks võltskaubale ka näiteks massaažiteenus ja tätoveeringute tegemine. Viimase puhul on risk, et isegi kui tätoveeringu tegija on suurepärane kunstnik, ei ole välistatud, et ta kasutab tätoveeringu tegemisel ohtlikke aineid.

Sellistel keeldudel on mitmeid põhjusi. Võltsitud kauba ostmine takistab oluliselt majanduse arengut, avaldades negatiivset mõju seaduslikult tegutsevatele ettevõtetele ning soodustab varimajandust ja tööjõu kasutamist. Lisaks asetavad võltskauba ostjad end ohtu, sest sellised tooted võivad sisaldada inimestele ohtlikke aineid.

Lisainfo:

Kristina Vaksmaa-Tammaru
Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse juhataja
Tarbijakaitseamet
Telefon:  510 1729

 

TAUSTAINFO: ECC-võrgustik ehk Euroopa tarbijakaitsekeskuste võrgustik omab keskuseid kõikides liikmesriikides, lisaks ka Norras ja Islandil. Võrgustiku keskused lahendavad tarbijaprobleeme, mis on seotud kaupade ja teenuste ostmisega teistest liikmesriikidest. Võrgustiku tööd koordineerib Euroopa Komisjon ning Eestis tegutseb vastav keskus tarbijakaitseameti koosseisus. Keskuse teenused on tarbijatele tasuta.

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega