Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Uudised

Kuidas kohandada oma e-poe tegevust nii, et potentsiaalse ostja hirmud saaksid maandatud?

October 21, 2021

- Author  

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht

Taaskord on kehtivad koroonapiirangud ja ohutusnõuded suunanud tarbijad ostude sooritamiseks veebipoodidesse. Kuid siiski leidub inimesi, kelle jaoks on füüsilise kaupluse külastamine kordades meeldivam ning võimalusel esimene eelistus.

Kuna kõik e-poed võistlevad praegusel hetkel kohaliku ostja tähelepanu ja tegutsemise nimel, siis tuleks mõelda sellele, mida saaksid kaupmehena ära teha, et peamised hirmud ja takistused potentsiaalse ostja ostuteekonnalt likvideerida.

Kas tead, millised hirmud ja takistused Sinu potentsiaalse ostja teel olla võivad?Möödunud aasta suvel läbiviidud tarbijate e-ostlemise uuring* näitas, et enamik e-poodide vältijaid pidas tavapoe külastust oluliselt lihtsamaks ning eelistasid seejuures näha kaupa oma silmaga.

Järgmine oluline suund, miks e-poest osta ei taheta, on kartus, et tellimisel saadakse vale toode, jäädakse ilma nii rahast kui ka kaubast või tundub tagastamisprotsess liiga keeruline ja aeganõudev.

Sellisel arvamus oli ligemale 20% uuringu vastajatest, ehk need, kes sooritasid e-oste väga harva või üldse mitte.Kuni 10% uuringu vastajatest tõi pärssivate asjaoludena välja ka pikale veniva tellimuse täitmisaja, ebapiisavate makseviiside olemasolu, mure oma andmete turvalise kasutamise pärast ning toote hinna, mis koos transpordiga muutus omajagu kalliks.

Seega tasub mõelda põhjalikumalt sellele, miks peaks tänapäeval eelistama füüsilist kauplust, kui ostude sooritamine e-poes on tehtud niivõrd mugavaks. Võib-olla tuleks e-poe ostuprotsess muuta veelgi lihtsamaks, kiiremaks ja kasutajasõbralikumaks, et toodete sorteerimine ja sobivate leidmine toimuks vähese vaevaga, tootekirjeldus oleks asjakohane ja nähtav ning ostu sooritamiseks vajalike klikkide arv oleks viidud miinimumini.

Samuti võib abi olla hästi läbimõeldud ja paindlike tingimustega tagastuspoliitikast, mis annab mugava võimaluse ostetud kaubaga tutvumiseks ning mittesobivuse korral ka lihtsaks tagastamiseks. Alahinnata ei tasu ka alternatiivsete makseviiside (tutvu ka Svea ostukonto makselahendusega) pakkumist, sest suurem valik aitab näiteks tehnilisi riske hajutada ning ei seo ostjaid konkreetsete finantsettevõtetega.

Ühtlasi annab mõneti šnitti võtta Soomest, kus aktiivne e-ostja on mõnevõrra vanem kui Eestis, kuid kus hakati juba esimese koroonalaine ajal kohandama e-poode ka eakatele sobivamaks. Nii lihtsustati e-poodide protsesse ja muudeti näiteks teksti suurust, strateegiliste nuppude värve, toodi olulist infot nähtavamale ja kõrgemale, et vältida liigset veebilehe kerimist, edasi klikkimist jms.

Vaatleme siinkohal ka tegureid, mida e-poest ostmise juures enim hinnatakse ning mille saad enda kasuks tööle panna. Tarbija e-ostlemise uuringus vastas ligemale 70% e-ostjatest, et e-poest ostmisel on nende jaoks esmatähtis ajaline kokkuhoid ning 24/7 pakutav ostude sooritamise võimalus. 60% vastajatest pidas oluliseks soodsamaid hindu, mida e-pood võrreldes tavapoega pakkus, 45% tähtsustas mitmekesist ja suuremat tootevalikut ning pea 20% hindas boonusena 14päevast tagastusõigust ja e-poe piisavat privaatsust.

Seega tasub põhjalikult läbi mõelda, millised hirmud ja takistused saad potentsiaalse ostja teekonnalt minimaalsete ressurssidega likvideerida ning millistele tugevustele rõhuda oma e-poes nii, et ostja tunneks end ostu sooritades mugavalt ja pöörduks Sinu e-poodi uuesti tagasi. Oma võtmetegurite oskuslik väljamängimine loob konkurentide ees ka suurema eelise. 

Allikas: Svea Finance ASi ja Norstat Eesti poolt läbiviidud tarbija e-ostlemise uuring 2020.

Svea Finance AS

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega