Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Blogi

Soome astub Eesti jälgedes ja reformis tippdomeeni halduse

October 21, 2021

- Author  

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht

Alates 5. septembrist on kõigil võimalus registreerida Soome .fi domeene, mis seni olid kättesaadavad ainult Soome ettevõtetele ja kodanikele.

Lisaks sellele muudavad esmaspäevast kehtima hakkanud reeglid Soome tippdomeeniregistri haldamise mudelit ja domeeni registreerijate teenindamine delegeeritakse kohaliku tehnilise järelvalveameti Viestintävirasto poolt akrediteeritud registripidajate õlule. Sama mudel on kasutusel juba enamuse tippdomeenide, sh Eesti .ee puhul.

Tippdomeeni halduse reform on osa ulatuslikust Soome digitaalse kommunikatsiooni seadusandlust värskendavast seaduste paketist “Tietoyhteiskuntakaari” ja valitsuse “Norminpurku” initsiatiivist, mille eesmärgiks ettevõtete ja kodanike igapäevaelu lihtsustamine seadusandluse keerukuse vähendamise läbi.

Soome tippdomeeni registripidajana on volitatud tegutsema ka Eesti suurim domeenide registripidaja Zone.ee, mis avas 31. augustil .fi domeeni-taotluste eelregistreerimise. Nagu näitas .ee domeenireform, on just registreerimisvõimaluse avanemise hetk parim aeg saada endale huvipakkuv sõnaline või ärinime kaitseks vajalik domeen. Kuna domeenide registreerimine käib taotluste registrisse laekumise järjekorras, pakub taotluse eelnev vormistamine võimaluse jätta võistlusmoment arvuti hooleks.

“Meil on äärmiselt hea meel, et Soome riik sellise sammu astus,” kommenteeris uuendusi Zone.ee juhatuse liige Ardi Jürgens. “Soome on mitme Eesti majandussektori jaoks tähtsaim sihtturg ja võimalus siduda oma tooteid ning teenuseid küberruumis Soome rahvusliku identiteediga edendab meie majandussuhteid kindlasti veelgi.”

Eesti ettevõtjatele soovitab Soome tippdomeeni ka Viestintävirasto tippdomeeni halduse valdkonna juht Juhani Juselius: “Viestintävirasto nimel on mul hea meel kutsuda üles kõiki Eesti ettevõtteid Soome domeene registreerima."

Ettevõtjatel tasub võtta hetk ja panna kahele olulisele küsimusele vastamiseks pea tööle :

  • Kas mõni oluline ärinimi, kaubamärk või tunnus vajaks Soome turul kaitsmist?
  • Kas .fi domeeni kasutuselevõtt looks uusi kasvuvõimalusi?

Kui vastus emmale-kummale küsimusele oli jaatav, siis tasub kindlasti valmistuda Soome tippdomeenis oma domeeni registreerimiseks.

Olemasolevatele .fi domeeni omanikele tähendab registrimudeli vahetumine vajadust kiireks tegutsemiseks vaid siis, kui domeen on registreerinud otse registris või domeen on registreeritud vahendaja juures, kes ei hakka registripidajaks. Selliste domeenide omanikud peavad enne oma senise registreeringu aegumist leidma endale registripidaja, kes aitaks tulevikus domeeni pikendada, nimeserverikirjeid ning kasutajaandmete muuta jne, sest Viestintävirasto neid teenuseid enam otse ei paku. Samuti peab registripidaja pakkuma edaspidi domeeni omanikule kasutajatuge.

Täpsemat infot Soome tippdomeeni reformi kohta on võimalik leida Zone.ee blogis aadressil https://zone.ee/blogi ja Viestintävirasto lehel https://domain.fi.

 

Pressikontaktid:

Ardi Jürgens
Zone.ee juhatuse liige
ardi.jyrgens@zone.ee
+372 51 76 345

Juhani Juselius
Viestintävirasto
Head of .fi domains
juhani.juselius@ficora.fi
+358 295 390492

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega