Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Meedia

Alates 1. jaanuarist 2021 kaasneb kaubavahetusel ja ostmisel Ühendkuningriigist tolliformaalsuste ja maksude teostamise kohustus!

October 21, 2021

- Author  

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht

Kaupmehe jaoks oluline: Alates 01.01.2021 kl 00.00 tunnistati kehtetuks kõik Ühendkuningriigi aktsiisiload ja alates sellest päevast ei saa Ühendkuningriiki elektroonilisi saatelehti (eSL) vormistada. Samas kaubad, mis on teele pandud enne 1. jaanuarit 2021, kuid saabuvad ELi alates 1. jaanuarist 2021, saab lugeda liidu kaubaks juhul, kui on tõendatud, et kõnealune liikumine algas enne üleminekuperioodi lõppu ja kaubal on liidu kauba tollistaatus.

Alates 01.01.2021 liitub EMCSiga Põhja-Iirimaa!

Ajutises aktsiisivabastuses kauba saatmisel Põhja-Iirimaale tuleb vormistada saateleht (eSL) EMCSis.

Kui Eesti käibemaksukohustuslane osutab teenuseid Ühendkuningriigi ettevõtlusega tegelevale isikule, siis ei ole enam oluline, kas teenuse saaja on Ühendkuningriigis käibemaksukohustuslasena registreeritud või mitte – teenuste osutamisel ükskõik millisele ühendusevälise riigi ettevõtlusega tegelevale isikule, kui rakendub nn põhireegel (käive loetakse tekkinuks saaja riigis sõltumata selle tegeliku osutamise riigist), on see Eesti maksukohustuslase jaoks 0%-lise käibemaksuga maksustatav teenus.

Kui Eesti käibemaksukohustuslane ostab pärast Brexitit Ühendkuningriigi käibemaksukohustuslaselt kaupa või teenust, mille hinnale vastavalt Ühendkuningriigi käibemaksuseadusele on lisatud käibemaks Ühendkuningriigi maksumääraga, siis ei saa ta enam taotleda Ühendkuningriigis makstud käibemaksu tagastamist Euroopa Liidu piiriülese käibemaksu tagastamise süsteemi (VAT Refund) kaudu, välja arvatud kauba ostmisel Ühendkuningriigi maksumääraga Põhja-Iirimaa käibemaksukohustuslaselt (kuid mitte teenuse saamisel Põhja-Iirimaa maksukohustuslaselt Ühendkuningriigi maksumääraga).

Kui Eesti käibemaksukohustuslane võõrandab kauba Ühendkuningriigi isikule koos selle toimetamisega Eestist Ühendkuningriiki (v.a Põhja-Iirimaale), siis on pärast Brexitit alati tegemist kauba ekspordiga, mis maksustatakse 0%-lise käibemaksuga.

Ka kauba müümine Ühendkuningriigi eraisikule koos selle toimetamisega Eestist Ühendkuningriiki (v.a Põhja-Iirimaale) müüja poolt või eest ei ole siis enam kaugmüük, vaid samuti 0%-lise käibemaksuga maksustatav eksporte-ostleja ehk tarbija jaoks oluline:

Kui Eesti isik ostab Ühendkuningriigist kaupa koos selle toimetamisega Ühendkuningriigist Eestisse, siis pärast Brexitit on tegemist kauba impordiga, mitte ühendusesisese soetamisega, käibemaksuga maksustamisel rakenduvad kauba importi puudutavad käibemaksuseaduse sätted. (1. juulini 22 eurose kuni 150 eurose saadetise puhul lisandub kaubale käibemaks 20% ning alates 150 eurosest väärtusest lisaks ka tollimaks.

Alates 1. juulist rakendub KM sarnaselt ELi välistele riikidele ka alla 22 eurosest saadetise väärtusest). Tollimaksu ei pea tasuma, kui kauba müüja suudab tõendada, et kaup on Ühendkuningriigi päritolu. Selleks peab müüja esitama Teile kauba päritolukinnituse, mille saate lisada kaupade tollideklaratsioonile.

Millised tooted kuuluvad impordi, tolli, aktsiisi ja mil määral maksustamisele, saab lisainfo EMTAst või siis selgeks elektroonilist deklaratsiooni tehes. On ka tooteid, millele kehtib 0% maks.

Samas kaubad, mis on teele pandud enne 1. jaanuarit 2021, kuid saabuvad hiljem, kui 1. jaanuar 2021.a., saab lugeda siiski maksuvabaks kaubaks juhul, kui on tõendatud, et kõnealune liikumine algas enne üleminekuperioodi lõppu ja kaubal on liidu kauba tollistaatus.

Lisaks tuletame meelde, et alates juulikuust 2021.a. muutuvad kogu ELis kehtetuks kolmandatest riikidest ehk väljastpoolt ELi tellitud kaupade 22 eurose piirmäära maksuvabastus, mis tähendab, et alates juulist 2021.a. maksustatakse kõik väljastpoolt ELi tellitud saadetised vastavalt tellija asukohariigi maksudele (Eestis lisandub saadetisele olenemata saadetise väärtusest 20%line käibemaks ning alates 150 eurosest väärtusest ka tollimaks).

Tellija peab ja saab deklaratsioonid teha ning maksud tasuda kas E-EMTAs või kullerfirma kaudu.

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega