Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Uudised

Ebaseaduslikult internetis kauplevad eraisikud tekitavad probleeme nii e-äridele kui järelevalveasutustele

October 21, 2021

- Author  

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht

Jaanuaris tarbijakaitseametis kogunenud ümarlaual tõdesid erinevad  järelevalveasutused, kuulutuste portaalide ja e-äride esindajad, et  eraisikute ebaseaduslik kaubitsemine internetis tekitab Eestis mitmeid  probleeme.

Näiteks tarbijakaitseametist otsivad üha enam abi  inimesed, kes on internetis sõlminud müügilepingu teise eraisikuga, kuid  pole rahul saadud kaubaga. Sellisel juhul ei ole aga inimese kaebuse  lahendamine tarbijakaitseameti võimuses, sest eraisikutevahelise  müügitehingu puhul ei kaitse ostjat seadusest tulenevad tarbijaõigused.  14-päevane tagastamisõigus, õigus esitada puuduse ilmnemisel kahe aasta  jooksul pretensioon jms reeglid kehtivad praeguste seaduste järgi vaid  siis, kui inimene teeb ostu juriidiliselt isikult.

Kahjuks on  internetis ka näiliselt igati korrektseid e-poode, mille taga on vaid  eraisik. Kontrollimaks, kas e-pood on ikka korrektselt registreeritud  või on tegemist eraisikuga, tuleb ostjal enne makse tegemist vaadata,  kes on maksekorraldusel märgitud saajaks. Samuti saab seda kontrollida  äriregistrist (https://ariregister.rik.ee/). Kui ettevõte ei ole  registreeritud kui juriidiline isik, võib eeldada, et veebipoe varjus  tegutseb eraisik.

Maksu- ja tolliameti esindajad tõid ümarlaual  välja, et eraisikud müüvad portaalides või taolistes näilistes  e-poodides ka suurtes kogustes uusi kaupu. Müügi eest teenitud tulu aga  ei deklareerita ja maksud jäetakse riigile tasumata. Lisaks on osade  kaupade müük piiratud, lubatud vaid erilubadega või kauplemine nendega  internetis üldse keelatud.

Sellisteks kaupadeks on kõik aktsiisikaubad  (alkohol, tubakas), ravimid, ohustatud looma- ja taimeliigid, relvad,  lõhkeained ning võltsitud kaubad.Internetiärisid ühendava Eesti  E-kaubanduse Liidu jaoks kahjustab eraisikute illegaalne tegutsemine aga  e-kaubanduse mainet ja tekitab ebaausa konkurentsiolukorra.

Seetõttu on  ka liit võtnud oma eesmärgiks hoiatada tarbijaid nende isikute eest,  kes on ebaseaduslikult e-poe avanud või müüvad kuulutusteportaalides ja  sotsiaalvõrgustikes oma tooteid. Selline tegevus käib liidu hinnangul  kõikide nende arvelt, kes siiski oma maksukohustusi täidavad.

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega