Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Blogi

Kuidas ostame homme leiba ja piima?

October 21, 2021

- Author  

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht

Tarbijatena ei ole meil põhimõtteliselt vahet, kust kohast me oma ostud teeme ja kuidas parasjagu seda kaubandusvormi nimetatakse. Milliseid mudeleid maailm kasutab ja milliseks kaubandus Eestis kujuneb, analüüsib Kantar Emori uuringuekspert Kersten Jõgi.

Neli aastat tagasi ütles Coop Eesti toonane juht Jaanus Vihand Äriplaani konverentsil, et aastaks 2030 moodustab tavakaubandus toidu- ja esmatarbekaupade kogukäibest vaid 30%, ülejäänud ostetakse muu mugavuskaubanduse kaudu. Samuti ütles ta, et e-kaubandus on eilne päev ning tuleb rääkida multichannel’ist.

Vahepeal on kaubandusmaastik veelgi mitmekesistunud ja praegu kasutatakse globaalsel tasandil hoopiski uut, hübriidkaubanduse mõistet. Kuidas on aga lood neli aastat tagasi suisa utoopilisena tundunud mõtteavaldusega tavakaubanduse drastilise hääbumise teemal?

Kantar Worldpaneli üleilmseid andmeid vaadates on toidu- ja esmatarbekaupade sektori kasvutempo järjest aeglustunud ning inflatsiooni arvesse võttes viimastel aastatel lausa nullkasvu ja stagflatsiooni faasis. Sama saab öelda ka Eesti kohta, kus Statistikaameti andmetel kasvab toidu- ja esmatarbekaupade käive samas tempos inflatsiooniga.

Kasvu veab e-kaubandus

Kui sektor tervikuna tammub paigal, siis müügikanalite lõikes saab globaalsel tasandil selgelt eristada nii võitjate kui ka kaotajate leeri. Kantar Worldpaneli andmetel näitab suurimaid kasvunumbreid e-kaubandus, kasvades möödunud aastal 20%.

Selle taga on peamiselt Amazon ja Walmart ning tava- ja e-kaubanduse integreerimise buum Hiina mandriosas, tuntud ka kui uus- või hübriidkaubanduse mudel, mis on sealset sektori kasvu vedanud alates 2016. aastast.Hübriidkaubanduses võtavad mõõtu nii e-kauplejad, kes on otsustanud siseneda tavakaubandusse, kui ka tavakauplejad, kes püüavad kliente konkurentidelt üle võita läbi online– ja offline-pakkumiste integreerimise.

Samas ei piirduta üksnes kanalite kombineerimisega, vaid uus lähenemine kätkeb lisaks ka kanalite innovatsiooni. Näiteks pakuvad mõned poed võimalust kohapeal toitu valmistada ja nautida, vajades selleks kliendi poolt vaid mõneminutilist eelteavitamist.

Spektri teises otsas on laiale kaubavalikule panustavad hüper- ja supermarketid, mis praegu kaotavad turgu nii e-kaubandusele kui ka piiratud kaubavalikut pakkuvatele säästupoodidele (discounter’id).

Odavmüügiformaadi globaalse kasvu taga on suured investeeringud uute poodide avamisse (nt Aldi avas ainuüksi 2018. aastal üle 170 uue poe), sundides ka hüpermarketeid järjest rohkem pingutama ning mõtlema võimalustele, kuidas kliente tagasi võita: katsetades näiteks uute poeformaatidega, erilisema ostukeskkonna, restoranide, väljaspool kodu tarbimise pakkumiste või agressiivsema hinnakonkurentsiga.

Soodne hind loeb

Oleme Kantar Emoris hoidnud silma peal ka Eesti jaekaubanduse trendidel ning kaardistanud tava- ja e-kaubanduse jõuvahekorda alates 2014. aastast. Selle viie aastaga on Eesti jaekaubandus arenenud oluliselt nii online’i kui ka offline’i suunal ning globaalsete trendidega sarnased tendentsid ilmnevad meilgi.

Eestis sai e-kaubandus hoo sisse 2015. aastal, kui esimesed toidukaupade jaeketid, esmalt Maxima ja seejärel Selver, oma e-poed avasid. Nullpunktist kasvamist alustades oli algusaastatel lihtne kasvu järjepidevalt mitmekordistada. Veel praegugi on Eestis e-kaubanduse kasv globaalsest keskmisest veidi kiirem, küündides sel aastal 25 protsendini.

Erinevalt maailma trendidest, kus discounter’id moodustavad ligi 11% käibest, ei ole Eestis praegu enam ühtki odavmüügiketti ning pea 90% turust on super- ja hüpermarketite käes. Kui veel 15 aastat tagasi oli meil kodumaiste juurtega Säästumarket Tallinnas turu liider ja tarbijate lemmikpood, siis jõukuse ning laia kaubavalikut ja meeldivat ostukeskkonda pakkuvate poodide eelistuse kasvades ei olnud Säästumarket sellisel kujul enam tarbijate jaoks atraktiivne ning pood oli sunnitud paar aastat tagasi oma tegevuse lõpetama.

Saksa odavmüügiketi Lidli peatne Eestisse tulek toob turul kaasa taas põnevaid arenguid, sest soodne hind on asukoha kõrval tarbijate jaoks jätkuvalt tähtis ning oluline mõjutaja poe valikul. Näide Lidli turuedust on võtta kohe naabrilt Leedust, kus Lidl on ainuüksi paari aastaga haaranud 7% turust.

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega