Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Blogi

Usaldusmärgis e-poes mõjutab tarbija ostuotsust

October 21, 2021

- Author  

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht

E-kaubanduse vilgas kasv ei ole tuusikuks paradiisi igale e-poele. Usaldusväärsus on sageli võtmesõnaks, mis tarbijaid ostma motiveerib. Olgu see varasem positiivne kogemus, sõbra soovitus või reklaamist mällu sööbinud logo - tarbija vajab kindlustunnet, et sooritatud ost ka temani jõuab ja kaupleja lubadustest kinni peab.

Iga virtuaalse ostukorviga koduleht ei pruugi tagada tarbijatele seadusest tulenevaid õiguseid või veelgi hullem, e-pood on eos pettusele üles ehitatud. Kui e-poe väline kuvand on eeskujulik ja vastab harjumuspärasele visuaalile, on tarbijal Sherlockiks kehastumata keeruline eristada ausaid kauplejaid valemängijatest. Seda enam, et seadusandlus muutub kiiresti ja spontaanse ostu tahaks ju sooritada õigusteaduses vastavat kraadi omamata. Nii e-poele kui tarbijale on siin abiks usaldusmärgised, mis kindlatele kriteeriumitele vastavad.

Usaldusmärgis "Turvaline ostukoht" e-poodidele

E-kaubanduse Liit väljastab alates 2010. aastast e-poodidele usaldusmärgist "Turvaline ostukoht", mille eesmärk on anda tarbijale kindlustunne järgnevas:

  • e-poe müügitingimused on seadustele vastavad ja tarbijaõigused on tagatud;
  • tarbija isikuandmed (kontaktid, aadress, paroolid jne) liiguvad üle krüpteeritud ühenduse ja on kolmandate osapoolte eest kaitstud;
  • e-kauplejal ei ole riigimaksude osas võlgnevusi enam kui 2 kuud, esitamata majandusaasta aruandeid või deklaratsioone;
  • e-pood ei ole Tarbijakaitseameti e-poodide mustas nimekirjas.


Usaldusmärgist saavad taotleda vaid E-kaubanduse Liidu liikmed, kes on tegutsenud vähemalt 1 aasta. Kokku on täna 75 e-poodi, kelle kodulehelt "Turvalise ostukoha" märgise leida võib. Liit jälgib e-poes läbiva turvaprotokolli kasutamist (tunned ära https:// algusega domeeni järgi), kontrollib ja parandab e-poe müügitingimused ning monitoorib iganädalaselt Taust.ee vahendusel maksehäireid ja muudatusi ettevõtte andmetes. Usaldusmärgise kandjaga sõlmitakse kaubamärgi kasutamise litsentsileping, mis kohustab ettevõtet märgisele seatud tingimustest kinni pidama.

E-poed, kes kasutavad usaldusmärgis "Turvaline ostukoht" liidu loata või kelle märgise kasutamise õigus on peatatud, kuvatakse nimekirjas "Usaldusmärgis eemaldatud".

Tarbija peab usaldusmärgist e-poes oluliseks

Liidu poolt läbiviidud "Eesti tarbija e-kaubanduse kasutamise uuringu" põhjal on E-kaubanduse Liidu poolt väljastatav usaldusmärgis “Turvaline ostukoht” äratuntav 51%-le vastajatest, neist 64% peab „Turvalise ostukoha“ märgisega e-poode usaldusväärsemaks kui märgiseta e-poode. Märgise tuntus on 2015. a. võrreldes suurenenud 12% ning kasvanud on tarbijate kindlus märgise suhtes.

Miks nii kallis?

Kui ajakirjanduses vähegi usaldusmärgise teemal juttu, leidub alati vastuväiteid, justkui oleks usaldusmärgis ostetav ja nende e-poodide luksus, kes nõus palju raha välja käima. Eelarvamuste kummutamiseks on vajalik märkida, et märgise väljastamine on liidu liikmetele tasuta. Protsess hõlmab põhjalikku e-poe ja müügitingimuste kontrolli, selle käigus juriidilist nõustamist ja aegsat teavitamist seadusemuudatustest, et e-poel oleks võimalus tingimused uute nõuetega vastavusse viia.  

Liidu liikmemaks on 290 € kalendriaastas, mis teenib liikmete huve alljärgnevas:

  • tasuta igakuised hommikuseminarid liikmetele
  • liidu erialased koolitused -40% soodustusega
  • tasuta osalemine E-smaspäeva kampaanias (tavahind 70 €)
  • tasuta osavõtt E-tegu konkursist (tavahind 100 €)
  • e-kauplejate- ja tarbijauuringu tasuta raportid
  • kontaktide loomisele ja koostööle kaasa aitamine.

Usaldusmärgis ei ole pelgalt disainiga sobituv kujutis e-poes, vaid annab tarbijatele ja konkurentidele selge sõnumi: ettevõte panustab Eesti e-kaubanduse arengusse, peab oma lubadustest kinni ja pingutab tarbijate nimel veidi enam kui seadused nõuavad.

Nüüd märgis saadaval kolmes keeles

Seoses piiriülese e-kaubanduse kasvuga, on üha enam Eesti e-kauplejaid teenindamas välismaiseid kliente. Kuigi usaldusmärgist "Turvaline ostukoht" väljastatakse vaid Eesti äriühingutele, on mitmekeelsed e-poed huvi tundnud ka inglise- ja venekeelse märgise järele. Nüüdsest saavad liidu liikmed, kellele on väljastatud usaldusmärgis ja sõlmitud kaubamärgi litsentsileping, lisada e-poodi ka inglise- ja venekeelset tarbijaskonda kõnetava märgise.


Kui Sinu e-poes ei ole veel usaldusmärgist, aga tunned selle vastu huvi, loe lähemalt siit.


Lisainfo:
Signe Kõiv
Juhatuse esimees
Eesti E-kaubanduse Liit MTÜ
signe@e-kaubanduseliit.ee

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega