Soovitame Tasuta e-kaubanduse videokursus →

Uudised

e-kaubanduse käibemaksu muudatused 1 juulist 2021.a.

October 21, 2021

Tõnu Väät
- Author  
Tegevjuht

Eesti E-kaubanduse Liit koondab rohkem kui 500 usaldusväärset e-kauplejat ja suunanäitajat. Kasvatame e-kaubandust koos!

Tõnu VäätTõnu Väät
Tõnu Väät
Tõnu Väät
Tõnu Väät
- Autor  
Tegevjuht
Tegevjuht

Kui sinu e-pood müüb rahvusvaheliselt ehk ka väljaspoole Eestit, siis peaksid teadma, et alates 1. juu­list 2021 hakkas ELi liikmesriikides kehtima ühtne 10 000 eurone kaugmüügi piirmäär, mis tähendab seda, et kui sinu kalendriaasta müük väljapoole Eestit ületab 10 000 eurot, on sul kaks võimalust:

a) registreerida end igas riigis, kuhu müüsid, käibemaksukohuslaseks ning deklareerida ja maksta igasse riiki käibemaks või

b) liituda erikorraga, mis tähendab, et ettevõtja deklareerib teistes liikmesriikides tekkiva kogu käibe ja tasub kogu käibemaksu Eesti maksuhaldurile, kes arveldab ise edasi iga liikmesriigiga.

Piltlikult öeldes saab kaugmüügi deklareerida kohalikus maksuametis ja tasuda sealtkaudu ühekorraga kogu rahvusvaheline käibemaks. Seejuures peab muidugi teadma iga müügi/riigi maksumäära, mida arvestada. Vastasel korral, kui arvestad ja maksad Eesti maksuametis valed käibemaksumäärad, pead hiljem juurde tasuma.

Siinkohal on oluline veel rõhutada, et nii erikorra kasutamine kui ka eraldi iga riigi maksuametis deklareerimine/kohuslaseks registreerimine on vabatahtlik, mitte kohustuslik. Kuid emma-kumma variandi pead valima, kui su ELi müük ületab 10 000 euro piiri.

Kui otsustad igas liikmesriigis, kuhu müüd, end kohuslaseks registreerida ning maksud otse maksta, siis imporditud kaupadele tuleb teha ikka tavapärane tollivormistus. Erikorraga saab näiteks liituda Eesti juriidiline isik (käibemaksukohustuslane) e-teenuste keskkonnas https://www.emta.ee/et/emta_login/nojs, valides seal “Registrid ja päringud” – “Registreerimine” – “E-kaubanduse ja teenuste erikordade kasutajaks registreerimine (OSS/IOSS)”. OSS (One StopShop) on ELi-sisese kaubanduse erikord ja IOSS (Import One Stop Shop) kehtib ELi-väliste riikidega kauplemisel.


Avalduse esitamiseks peab juriidilise isiku esindusõiguslik isik andma volitatud esindajale vajalikud pääsuõigused. Erikorra deklaratsioon tuleb esitada ja käibemaks selle alusel tasuda deklareeritud maksustamisperioodile vahetult järgneva kalendrikuu lõpuks. OSSi erikorra puhul on maksustamisperioodiks kvartal ja IOSSi erikorra puhul kalendrikuu.

E-kaubanduse Liit soovitab e-poe ostukorvis teha arendus, mis arvestaks kauba tellimisel sihtriigi sisestamisel antud riigi käibemaksu määra!

Kui Eestis on see 20%, Soomes 24%, Rootsis 25% jne, on õigus tarbijalt küsida tema riigi käibemaksu määr, mis tuleb ju kaupmehel järgmisel kuul ära maksta. Veel on oluline teada, et kui omad mõnes ELi riigis lisaks filiaali, siis ei ole võimalik erikorraga (ehk Eesti kaudu) makse tasuda, vaid tuleb igas riigis, kuhu müüd, end käibemaksukohustuslaseks registreerida ning seal otse õige käibemaks tasuda.

Kui loed seda artiklit 1. juulil või hiljem, siis tea, et oled juba hiljaks jäänud ning peaksid selle küsimuse enda jaoks lahendama kiiresti. 10 000 eurone aastamüük Euroopa Liidu riikidesse toob Eestis kaasa tuhandeid uusi ettevõtteid, kes sellise väikese piirmäära kehtestamisel peavad hakkama uue korraga kohanema.

MTA on andnud teada, et nii nende kui Rahandusministeeriumi arvates oleks õige lugeda 1. juulist 10 000 eurone müük tagasiulatuvalt 1. jaanuarist 2021 ehk, et kui sinu 2021.a. müük on juba 10 000 euro 1 juuliks, peaksid minema uue erikorra alla koheselt. Seetõttu tasub end valmis panna ning kurssi viia ning küsida tarbijalt käibemaksumäär, mis kehtib tema riigis ning mille pead tegelikult ära maksma.

Lisainfo: Tõnu Väät, Eesti E-kaubanduse Liidu tegevjuht, tonu@e-kaubanduseliit.ee

Loe veel uudiseid sellest kategooriast

Uudised otse e-kaubanduse mootorist

Kõik uudised

Liitud liiduga juba täna ja saad palju hüvesid

Oleme pädevad

Teame täpselt mis e-kaubanduses toimub ning kuidas seda äri arendamiseks kasutada. Jagame neid teadmisi hea meelega ülevaadete, uuringute ja koolituste kaudu. Et kasvamine ja ostmine oleks lihtsam.

Oleme usaldusväärsed

Eesti e-kaubanduse maine ja käekäik on meile olulised. Seisame selle eest, et Eesti e-kaubandus vastaks headele tavadele ja kõrgetele kvaliteedistandarditele. See on kasulik nii ostjale kui müüjale.

Oleme turvalised

Muudame koos e-kaubanduse turvalisemaks. Meie “Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse ning tõstab müüja usaldusväärsust ja parandab mainet.

Liitu liiduga

E-poed mida saad usaldada.

“Turvaline ostukoht” kvaliteedimärgis tagab ostjale kontrollitud ja rangetele tingimustele vastava ostukogemuse.

Tutvu kvaliteedimärgisega